Dzisiaj jest: Piątek, 2015-10-09
  Chirurgia Naczyń
  Strona główna
  Historia Kliniki
  Chirurgia Naczyń
  Chirurgia tętnic
  Zabiegi wewnątrznaczyniowe
  Chirurgia videoskopowa
  Dostęp naczyniowy do dializ
  Chirurgia żył
  Angiologia
  Diagnostyka
  Nasz Personel
  Studenci
  Srchn
  Kontakt
Archiwum wiadomości
Fotogaleria
Nasze forum
Linki


  Znajdujesz się: Menu Chirurgia Naczyń Dostęp naczyniowy do dializ

Dostęp naczyniowy do dializ.

Wytworzenie prawidłowo działającego dostępu naczyniowego do hemodializy ma podstawowe znaczenie dla efektywnego leczenia chorych z przewlekłą niewydolnością nerek metodą dializy pozaustrojowej. Powikłania w obrębie dostępu naczyniowego stanowią dzisiaj jedną z najważniejszych przyczyn śmiertelności w grupie chorych dializowanych.

W Katedrze i Klinice Chirurgii Naczyń Akademii Medycznej w Lublinie od kilkunastu lat zajmujemy się wytwarzaniem dostępu naczyniowego do dializ i leczeniem jego wszystkich powikłań.

Poprzez dostęp naczyniowy do hemodializy należy rozumieć chirurgiczne wytworzenie połączenia naczynia tętniczego z żylnym, zapewniające - po okresie dojrzewania - poszerzenie światła i pogrubienie ściany ramienia żylnego (tzw. arterializacja), co umożliwia wielokrotne jego nakłuwanie w celu pobierania krwi poprzez aparat dializacyjny i oddawania jej do krwioobiegu. Takie połączenie nazywamy przetoką tętniczo-żylną. Alternatywą do przetoki tętniczo-żylnej z własnych naczyń chorego jest wszczepienie protezy naczyniowej łączącej układ tętniczy z żylnym.

Zgodnie z wytycznymi Dialysis Outcome Quality Initiative (DOQI), istnieje kilka zasad obowiązujących przy wytwarzaniu dostępu naczyniowego do dializ:

  1. Należy za wszelką cenę dążyć do wytworzenia dostępu naczyniowego do dializ z naczyń własnych chorego.
  2. Pierwszorazowy dostęp naczyniowy do hemodializy powinien być zlokalizowany jak najbardziej obwodowo, oczywiście jeżeli pozwala na to stan naczyń chorego.
  3. Dopiero w wypadku braku adekwatnych naczyń własnych chorego można podjąć decyzję o wszczepieniu protezy naczyniowej.
  4. Obowiązkiem lekarzy i pielęgniarek zajmujących się leczeniem i opieką nad chorym z niewydolnością nerek jest dążenie do zachowania w jak najlepszym stanie naczyń żylnych chorego, które w przyszłości mogą być potencjalnie wykorzystane do wytworzenia przetoki tętniczo-żylnej (unikanie pobierania krwi z głównych pni żył powierzchownych kończyny górnej, unikanie zakładania wkłuć centralnych do żył podobojczykowych).

W Klinice Chirurgii Naczyń i Angiologii Akademii Medycznej obowiązuje następujący algorytm postępowania przy wytwarzaniu dostępu naczyniowego do dializ:

1. Jeżeli jest to pierwsza przetoka chorego, należy starać się ją wytworzyć jak najbardziej obwodowo: przetoka promieniowo - odpromieniowa.

2. W wypadku braku żyły odpromieniowej o odpowiednim kalibrze na przedramieniu, należy rozważyć możliwość wytworzenia na przedramieniu przetoki łokciowo-odłokciowej bądź promieniowo-odłokciowej (z podskórną transpozycją boczną żyły odłokciowej).

3. W wypadku braku odpowiednich naczyń żylnych na przedramieniu powinno się starać wytworzyć przetokę ramienno-odpromieniową w dole łokciowym.

4. Kolejną opcją jest przetoka ramienno-odłokciowa z jedno-, bądź dwuczasową anterotranspozycją żyły odłokciowej.

5. Ostatnią możliwością natywnego dostępu naczyniowego na kończynie górnej jest przetoka ramienno-ramienna z jedno-, bądź dwuczasową anterotranspozycją żyły ramiennej.

6. Dopiero wyczerpanie wszystkich powyższych opcji upoważnia chirurga do rozważenia wszczepienia protezy naczyniowej w postaci pętli na przedramieniu bądź protezowego pomostu tętniczo-żylnego na ramieniu bądź przedramieniu.

7. Inne dostępy naczyniowe do dializy obejmują tzw. protezowe dostępy extraanatomiczne, na przykład: podobojczykowo - udowy, podobojczykowo - podobojczykowy, petla udowa (również z wykorzystaniem żyły odpiszczelowej), czasowe i stałe cewniki do dializ (Vascath / Permcath) - zakładane pod kontrolą ultrasonografii i venografii).

8. Z kolei u chorych decydujących się na dializę otrzewnową tzw. cewniki Tenckhoffa zakładamy małoinwazyjną metodą laparoskopową.

W Katedrze i Klinice Chirurgii Naczyń Akademii Medycznej w Lublinie zajmujemy się również chirurgicznym i endowaskularnym leczeniem wszystkich powikłań dotyczących dostępu naczyniowego do dializ:

-trombektomie dostępu naczyniowego,

-chirurgiczne bądź endowaskularne (PTA, stent) operacje zwężeń występujących w zakresie zespolenia tętniczo-żylnego, zwężeń w obrębie ramienia żylnego przetoki czy zwężeń w protezie naczyniowej,

-chirurgiczna korekcja zwężeń żyły podobojczykowej,

-chirurgiczne leczenie pseudotętniakowatości żyły odprowadzającej,

-chirurgiczne leczenie przetok wysokoprzepływowych i zespołu podkradania (banding, interpozycja protezy naczyniowej, metoda DRIL),

- chirurgiczne podwiązanie przetoki tętniczo żylnej.

Dostęp naczyniowy do hemodializy - pobierz prezentację w PP (2,8 MB)

S.P.

2015-01-14
XIV Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa  
   
serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej, XIV Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Postępy w chirurgii naczyń....  
2014-01-22
KURS KOMPRESJOTERAPII  
   
Zapraszamy 28-02-2014, Miejsce kursu: Szpital Żagiel Med, 20-362 Lublin, ul. Tetmajera 21 ...  
2014-01-10
XIII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa  
   
Postępy w chirurgii naczyń, Kazimierz Dolny, 24-26 kwietnia 2014 r.  
2013-03-02
XII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa  
   
W dniach 10 – 12 maja 2013 w hotelu „Król Kazimierz” w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą odbędzie się XII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa 'Postępy w chirurgii naczyń'  


 
 
 
  poczta Odwiedziło nas: osób.    Design by BCS c.s.     
 
linki: regeneracja i naprawa maglownic Lublin