Bezpieczeństwo pacjenta w Pracowni MR
Silne pole magnetyczne w systemie MR powoduje przyciąganie przedmiotów zawierających żelazo. W związku z tym kluczowe znaczenie przed wykonaniem badania MR ma usunięcie wszystkich metalowych przedmiotów osobistych, takich jak zegarki, biżuteria, klucze i części ubrań, które mogą zawierać metalowe elementy. Do kabiny skanera MR nie wolno wnosić żadnych urządzeń elektronicznych, nośników pamięci, kart magnetycznych gdyż mogą ulec one uszkodzeniu.
Niektóre implanty medyczne wszczepione w ciało pacjenta mogą mocno się nagrzać podczas badania MR. Dlatego bardzo ważne jest poinformowanie technika MR o jakichkolwiek implantach lub innych przedmiotach, zawierających metal, które mogą być obecne w organizmie pacjenta.
W każdej pracowni MR przed wykonanym badaniem stosuje się ankietę medyczną przed badaniem, która – w przypadku rzetelnego wypełnienia przez pacjenta – zapewnia, że technik MR i radiolog wiedzą o obecności metalowych implantów i materiałów w organizmie pacjenta, w związku z czym mogą oni zachować szczególną ostrożność.
Badanie MR ze względu na sposób obrazowania trwa około 20 – 60 minut w zależności od badanej części ciała. Skanery MR są klimatyzowane i dobrze oświetlone. Pacjent przebywa pod stałą kontrolą personelu medycznego, zapewniona jest komunikacja pomiędzy pacjentem a personelem medycznym.
Skaner MR podczas badania emituje głośne dźwięki ( około99dB); personel medyczny zapewnia ochronę słuchu pacjenta w postaci zatyczek do uszu lub słuchawek z muzyką. Personel przygotowuje pacjenta zarówno fizycznie jak i psychicznie przed badaniem MR, udziela informacji oraz odpowiada na zadane przez pacjenta pytania odnośnie przebiegu badania.
Untitled Document