Dane teleadresowe Formularz kontaktowy Zobacz jak do nas trafić
WIELODYSCYPLINARNY
OŚRODEK DIAGNOSTYKI
I LECZENIA CHORÓB NACZYŃ
Tu jesteś   »  OŚRODEK  »   Katedra Kliniki Chirurgii Naczyń  »  Chirurgia naczyń  »  Dostęp naczyniowy do dializ

Dostęp naczyniowy do dializ

Wytworzenie prawidłowo działającego dostępu naczyniowego do hemodializy ma podstawowe znaczenie dla efektywnego leczenia chorych z przewlekłą niewydolnością nerek metodą dializy pozaustrojowej. Powikłania w obrębie dostępu naczyniowego stanowią dzisiaj jedną z najważniejszych przyczyn śmiertelności w grupie chorych dializowanych.

W Katedrze i Klinice Chirurgii Naczyń Akademii Medycznej w Lublinie od kilkunastu lat zajmujemy się wytwarzaniem dostępu naczyniowego do dializ i leczeniem jego wszystkich powikłań.

Poprzez dostęp naczyniowy do hemodializy należy rozumieć chirurgiczne wytworzenie połączenia naczynia tętniczego z żylnym, zapewniające - po okresie dojrzewania - poszerzenie światła i pogrubienie ściany ramienia żylnego (tzw. arterializacja), co umożliwia wielokrotne jego nakłuwanie w celu pobierania krwi poprzez aparat dializacyjny i oddawania jej do krwioobiegu. Takie połączenie nazywamy przetoką tętniczo-żylną. Alternatywą do przetoki tętniczo-żylnej z własnych naczyń chorego jest wszczepienie protezy naczyniowej łączącej układ tętniczy z żylnym.

Zgodnie z wytycznymi Dialysis Outcome Quality Initiative (DOQI), istnieje kilka zasad obowiązujących przy wytwarzaniu dostępu naczyniowego do dializ:

Należy za wszelką cenę dążyć do wytworzenia dostępu naczyniowego do dializ z naczyń własnych chorego.
Pierwszorazowy dostęp naczyniowy do hemodializy powinien być zlokalizowany jak najbardziej obwodowo, oczywiście jeżeli pozwala na to stan naczyń chorego. Dopiero w wypadku braku adekwatnych naczyń własnych chorego można podjąć decyzję o wszczepieniu protezy naczyniowej.

Obowiązkiem lekarzy i pielęgniarek zajmujących się leczeniem i opieką nad chorym z niewydolnością nerek jest dążenie do zachowania w jak najlepszym stanie naczyń żylnych chorego, które w przyszłości mogą być potencjalnie wykorzystane do wytworzenia przetoki tętniczo-żylnej (unikanie pobierania krwi z głównych pni żył powierzchownych kończyny górnej, unikanie zakładania wkłuć centralnych do żył podobojczykowych).

W Klinice Chirurgii Naczyń i Angiologii Akademii Medycznej obowiązuje następujący algorytm postępowania przy wytwarzaniu dostępu naczyniowego do dializ:

 • Jeżeli jest to pierwsza przetoka chorego, należy starać się ją wytworzyć jak najbardziej obwodowo: przetoka promieniowo - odpromieniowa.
 • W wypadku braku żyły odpromieniowej o odpowiednim kalibrze na przedramieniu, należy rozważyć możliwość wytworzenia na przedramieniu przetoki łokciowo-odłokciowej bądź promieniowo-odłokciowej (z podskórną transpozycją boczną żyły odłokciowej).
 • W wypadku braku odpowiednich naczyń żylnych na przedramieniu powinno się starać wytworzyć przetokę ramienno-odpromieniową w dole łokciowym.
 • Kolejną opcją jest przetoka ramienno-odłokciowa z jedno-, bądź dwuczasową anterotranspozycją żyły odłokciowej.
 • Ostatnią możliwością natywnego dostępu naczyniowego na kończynie górnej jest przetoka ramienno-ramienna z jedno-, bądź dwuczasową anterotranspozycją żyły ramiennej.
 • Dopiero wyczerpanie wszystkich powyższych opcji upoważnia chirurga do rozważenia wszczepienia protezy naczyniowej w postaci pętli na przedramieniu bądź protezowego pomostu tętniczo-żylnego na ramieniu bądź przedramieniu.
 • Inne dostępy naczyniowe do dializy obejmują tzw. protezowe dostępy extraanatomiczne, na przykład: podobojczykowo - udowy, podobojczykowo - podobojczykowy, petla udowa (również z wykorzystaniem żyły odpiszczelowej), czasowe i stałe cewniki do dializ (Vascath / Permcath) - zakładane pod kontrolą ultrasonografii i venografii).
 • Z kolei u chorych decydujących się na dializę otrzewnową tzw. cewniki Tenckhoffa zakładamy małoinwazyjną metodą laparoskopową.

W Katedrze i Klinice Chirurgii Naczyń Akademii Medycznej w Lublinie zajmujemy się również chirurgicznym i endowaskularnym leczeniem wszystkich powikłań dotyczących dostępu naczyniowego do dializ:

 • trombektomie dostępu naczyniowego,
 • chirurgiczne bądź endowaskularne (PTA, stent) operacje zwężeń występujących w zakresie zespolenia tętniczo-żylnego, zwężeń w obrębie ramienia żylnego przetoki czy zwężeń w protezie naczyniowej,
 • chirurgiczna korekcja zwężeń żyły podobojczykowej,
 • chirurgiczne leczenie pseudotętniakowatości żyły odprowadzającej,
 • chirurgiczne leczenie przetok wysokoprzepływowych i zespołu podkradania (banding, interpozycja protezy naczyniowej, metoda DRIL),
 • chirurgiczne podwiązanie przetoki tętniczo żylnej.

Pliki do pobrania:

Dostęp naczyniowy do hemodializy


S.P.

Untitled Document
AKTUALNOŚCI
13
WRZ
XXII Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Postępy w chirurgii naczyń

9 - 11 maja 2024 roku w Kazimierzu Dolnym

zobacz więcej
13
WRZ
XVI Kongres Polskiego Towarzystwa Angiologicznego

w dniach 22 – 23 marca 2024 roku odbędzie się XVI Kongres Polskiego Towarzystwa Angiologicznego w Airport Hotel Okęcie w Warszawie

zobacz więcej
SZYBKI KONTAKT
PORADNIA CHIRURGII NACZYNIOWEJ I ANGILOGII
81 534 97 39
REJESTRACJA PORADNI
81 532 84 70
SEKRETARIAT KLINIKI
81 532 57 07
81 532 21 40

SEKRETARIAT MEDYCZNY
81 534 05 09
SEKRETARIAT ZAKŁADU RADIOLOGII
REJESTRACJA MR

81 534 00 97
81 534 01 58

                  
O nas
Ośrodek Personel Dla Pacjentów
Dla Lekarzy
Video&Galeria Dydaktyka
Kontakt
Aktualności
Historia
Co nas wyróżnia

Klinika Chirurgii Naczyń
O Klinice
Chirurgia Naczyń
Diagnostyka
Dla studentów

Zakład Radiologii Zabiegowej
Opis Zakładu
Polityka jakości
Nasza Działalność
Angiografia
MRI
Zakład elektroradiologii
Lekarze
Pielęgniarki
Technicy
Sekretarki
Pozostały personel
Rezonans magnetyczny
Embolizacja mięśniaków
macicy

Zaburzenia rozwojowe
układu naczyniowego

 ... Klinika Chirurgii Naczyń
Zakład Radiologii Zabiegowej
Kursy i konferencje
Działalność
Edukacja
Dane teleadresowe
Formularz kontaktowy
Jak do nas trafić...

Copyright © Wielodyscyplinarny Ośrodek Leczenia Chorób Naczyń 2015