Dane teleadresowe Formularz kontaktowy Zobacz jak do nas trafić
WIELODYSCYPLINARNY
OŚRODEK DIAGNOSTYKI
I LECZENIA CHORÓB NACZYŃ
Tu jesteś   »  DLA PACJENTÓW  »   Embolizacja mięsniaków macicy  »  Zabieg embolizacji

Zabieg embolizacji

Rycina 8. Zdjęcie pracowni angiograficznej (starej i nowej).





Pacjentka ułożona jest w pozycji leżącej na plecach i obłożona sterylnymi serwetami. Badane jest tętno w prawej pachwinie. Miejsce nad tętnicą udową jest odkażane roztworem spirytusu (osoby uczulone na alkohol powinny ten fakt zgłosić przed zabiegiem). Lekarz ubrany w sterylny fartuch i rękawice nakłuwa przygotowane miejsce zwykłą igłą do iniekcji i znieczula nasiękowo okoliczne tkanki. Znieczulenie to usuwa odczucia bólu ale nie znosi czucia dotyku, tak więc pacjentka odczuwa jedynie dotyk ręki lekarza. Następnie lekarz przez znieczuloną skórę i tkankę podskórną nakłuwa tętnicę i wprowadza do niej cewnik czyli cienką, giętką, plastikową rurkę o średnicy ok. 1,2mm. Drugi koniec cewnika łączony jest ze strzykawką podającą środek kontrastowy do badanej tętnicy. Po podaniu kontrastu w rejonie zaopatrywanym przez tą tętnice pacjentka odczuwa, przemijające po kilku sekundach, odczucie ciepła w jamie brzusznej i miednicy. Ważne jest aby pacjentka w tym czasie nie poruszyła się, co umożliwi otrzymanie wyraźnych obrazów i szybkie zakończenie badania. Po uzyskaniu obrazu diagnostycznego lekarz przy użyciu monitora wprowadza cewnik kolejno do lewej i prawej tętnicy macicznej i przez ten sam cewnik podaje materiał embolizacyjny, który zamyka nieprawidłowe naczynia zaopatrujące wszystkie mięśniaka. W 1/3 przypadków z powodu krętej tętnicy macicznej w początkowym odcinku lub asymetrycznej, wąskiej tętnicy macicznej po jednej ze stron koniczne jest użycie mikroceników 2,7Fr (0,8mm) w celu uniknięcia skurczu.  Po 15-30 minutach od zamknięcia obu tętnic macicznych może się pojawić ból w podbrzuszu, który jest uśmierzany podawaniem leków przeciwbólowych. Po zakończonym zabiegu lekarz usuwa cewnik i uciska przez 5-10 minut miejsce nakłucia, a następnie zakłada opatrunek uciskowy na 3 godziny. Pacjentkom po nakłuciu tętnicy udowej nie wolno wstawać, siadać, ani zginać prawej nogi do godzin wieczornych (19.00). Po badaniu można przyjmować posiłki. Do oddziału pacjentka wraca w pozycji leżącej. Typową reakcja organizmu na zamkniecie tętnic jest silny ból niedokrwienny występujący po zabiegu i trwający od 1-12 godzin (przeciętnie 2-4). Około 10% pacjentek nie odczuwa bólu.

Rycina 10. Angiogramy z zabiegu a- angiogram wykonany na początku zabiegu pokazujący asymetryczne tętnice maciczne, b- wybiórcze zacewnikowanie lewej i c- prawej tętnicy macicznej, d- angiogram końcowy.

a


b


c


d


Po zabiegu w celu zwalczania objawów zespołu poembolizacyjnego stosowana jest morfinę podawana i.v przy użyciu pompy sterowanej przez chorą (PCA) oraz niesterydowe leki przeciwzapalne. Objawy te są naturalna odpowiedzią organizmu na niedokrwienie tkanek mięśniaka. Planowy pobyt chorej obejmuje 18-24 godzinną hospitalizację po zabiegu. Powrót do aktywności zawodowej nie wymagającej dużego wysiłku fizycznego wynosi średnio 7 dni.

3 miesiące po zabiegu wykonywane jest badanie kontrolne MR z podaniem dożylnym paramagnetyku, co pozwala na jednoznaczną ocenę ukrwienia macicy. Prawidłowo zaembolizowany mięśniak nie posiada cech wzmacnia sygnałowego po podaniu dożylnym pochodnych gadoliny. MR pozwala również na ocenę redukcji objętości mięśniaka co ma znaczenie istotne jedynie u kobiet z dużymi mięśniakami (największy wymiar > 9cm). Mięśniak przez pierwsze 3 miesiące po zabiegu maleje najszybciej a potem coraz wolniej. Wymagana jest kontrola MR tylko po 3 miesiącach w celu sprawdzenia braku ukrwienia mięśniaka. Ponadto metoda MR jest skuteczna w ocenie macicy w okresie pozabiegowym w przypadkach wystąpienia powikłań (np. ropień, wydalanie mięśniaka, patologie jajników).
 
Rycina 11. MR mięśniaka a- przez zabiegiem b- 3 miesiące i c-6 miesięcy po zabiegu. Bardzo duża redukcja objętości.

a


b


c


Rycina 12. MR ze średnią redukcją objętości mięśniaka 3 miesiące po zabiegu (pacjentka urodziła po embolizacji dwoje dzieci).




 
Rycina 13. MR mięśniaka przed, 3 i 12 miesięcy po zabiegu z wydaleniem całkowitym mięśniaka przez jamę macicy i pochwę w trakcie miesiączki.




Zadaj Pytanie...

Untitled Document
AKTUALNOŚCI
2
WRZ
KURS TAJEMNICE REZONANSU MAGNETYCZNEGO

Panel VI – Zaawansowane technik obrazowania prawie całego ciała (pediatria, gruczoły piersiowe, whole body) - 11.10 - 13.10.2024 MSZCZONÓW

zobacz więcej
19
LUT
KURS TAJEMNICE REZONANSU MAGNETYCZNEGO

Panel II – Zaawansowane techniki neuroobrazowania 19-21.04.2024 MSZCZONÓW

zobacz więcej
SZYBKI KONTAKT
PORADNIA CHIRURGII NACZYNIOWEJ I ANGILOGII
81 534 97 39
REJESTRACJA PORADNI
81 532 84 70
SEKRETARIAT KLINIKI
81 532 57 07
81 532 21 40

SEKRETARIAT MEDYCZNY
81 534 05 09
SEKRETARIAT ZAKŁADU RADIOLOGII
REJESTRACJA MR

81 534 00 97
81 534 01 58

                  
O nas
Ośrodek Personel Dla Pacjentów
Dla Lekarzy
Video&Galeria Dydaktyka
Kontakt
Aktualności
Historia
Co nas wyróżnia

Klinika Chirurgii Naczyń
O Klinice
Chirurgia Naczyń
Diagnostyka
Dla studentów

Zakład Radiologii Zabiegowej
Opis Zakładu
Polityka jakości
Nasza Działalność
Angiografia
MRI
Zakład elektroradiologii
Lekarze
Pielęgniarki
Technicy
Sekretarki
Pozostały personel
Rezonans magnetyczny
Embolizacja mięśniaków
macicy

Zaburzenia rozwojowe
układu naczyniowego

 ... Klinika Chirurgii Naczyń
Zakład Radiologii Zabiegowej
Kursy i konferencje
Działalność
Edukacja
Dane teleadresowe
Formularz kontaktowy
Jak do nas trafić...

Copyright © Wielodyscyplinarny Ośrodek Leczenia Chorób Naczyń 2015